#NPP Parliamentary Primaries | Live Update of Results

0

npp_rally

We present to you results of the NPP’s Parliamentary Primaries. More to follow soon as we keep updating….

BRONG AHAFO REGION

Sunyani West
Ignatius Baffour Awuah – By Acclamation

Sunyani East
Kwasi Ameyaw Cheremeh – 388
George Kumi – 387

Techiman South
Henry Boakye Yiadom – 336
Ruth Debrah – 111
Sahad Bala – 201
Seth Ansah Adjei – 125

Techiman North
Peter Mensah – 79
Okrah Seth – 56
Prof Christopher Ameyaw Ekumfi – 68
Bright Boakye Yiadom – 5
Adu Nimoh William – 71
Oti Martin Gyarko – 144
Emmanuel Owusu – 2

Wenchi
Moctar Bamba – 77
Dr Kwasi Addai Donkor – 44
Prof George Gyan Baffour – 327
Kofi Boateng Anokye – 88

Tain
Charity Dwomoh Oforiwa – 168
Gabriel Osei – 444

Banda
Helena Awurusah – 16
Paul Baffour – 31
Emmanuel Donkor Tano – 21
Noah Asare – 39
Joe Dankwa – 53
Bintu Ibrahim – 44

Kintampo South
Gyan Alexander – 416
Isaac Boahen – 27
Adu Gyan – 103

Kintampo North (Postponed)

Nkoranza South
Joseph Takyi Gyan -62
Dr Eric Effah Donyina – 135
Charles Konadu Yiadom – 290
Jacqueline Boateng Bonsu – 135
Haruna Awudu – 30

Nkoranza North
Major (rtd) Derick Oduro – 238
Osei Fosu Peter Kwaku – 182

Asunafo North
Farouk Nkrumah – 221
Evans Opoku Bobie -321
Robert Sarfo Mensah – 228 (Incumbent)

Asunafo South
George Boakye – 354
Kofi Sakyi – 74
Paul Asabre – 59
Joseph Amankwah -35

Asutifi South
Cecilia Gyan Amoah – 210
Dwomoh Mensah Robert – 155

Asutifi North
Joseph Dahah – By Acclamation

Berekum East
Dr Kwabena Twum Nuamah – 318
Amoako Frimpong – 125

Berekum West
Kwaku Agyenim Boateng – 138
Clement Amofa – 88
Captain (rtd) Nkrabeah Effah Dartey – 24
Richard Asante Yeboah – 6

Dormaa Central
Kwaku Agyemang Manu – 313
Dr Yaw Yeboah – 273

Dormaa East
William Kwasi Sabi – 234
Solomon Oppong Twumasi – 155

Dormaa West
Ali Maiga Halidi – 130
Stephen Ameyaw Adjei – 27

Sene East
Mohammed B. Abdulai – 57
Desmond Tabu – 84
Nicholas Luchuoun Bitagan – 50
Mbanye Abraham – 111

Sene West
Yusif Shafiu – 97
Joseph Mackey-Kumah-220

Pru East
Abdulai Rahman – 138
George Ampem Darko – 3
King David Amoah – 203

Pru West
Stephen Panibim Jalula – 211
Gariba Alhaji Iddrisu – 29
Maazu Muftawu – 36

Atebubu Amantin
Samuel Ndolimor Dalafu – 167
Kofi Amoakohene – 342
Kwaku Tuah Osei – 126

Tano South
Harrison Osei – 139
Emmanuel Nana Kofi Amankwa – 28
Justice Appiah Antwi – 8
Benjamin Yeboah Sekyere – 326
Collins Offinam Takyi – 146

Tano North
Freda Prempeh – 374
Ernest Kusi Duah – 157

Jaman North
Siaka Stevens – By Acclamation

Jaman South
Yaw Afful – 419
Wilson Benneh – 179

 

GREATER ACCRA
Ablekuma North
Joe Appiah – 184
Kofi Ofori Bella- 305
Akua Afriyie – 315

Dome Kwabenya
Adwoa Sarfo – 587
Isaac Amofa-249

Bortiano Ngleshie-Amanfro
Gifty Mensah – 43
Rukiya Mensah – 105
Tweneboah Kodua – 59
Alhaji Habib Saad(Won) – 235

Ashaiman
Thomas Adongo – 111
Mohammed Muaaz – 22
Yakubu Labaran Bari(Won) – 546

Okaikoi North
Fuseini Issa(Won) – 284
Ken Kuranchie – 141
Seth Agyei Baah – 103
Francisca Boateng – 12

Anyaa Sowutuom
Shirley Ayorko Botchwey(Incumbent-Won) – 341
Eric Kwaku Nti – 70
Dickson Adomako Kissi – 302

Kpone-Katamanso
James Mensah – 49
Solomon Appiah(Won) – 278
Pearl Akua Agyemang – 176

Weija constituency
Tina Mensah – 309
Comfort Abrah – 175
Yamoah Isaac – 45

Ayawaso East
Peter Mireku – 173
Mohammed Baba – 157
Muniru Kasim – 26
Zak Rahman – 20

Odododiodio
Nii Lantey Bannerman – 356
Nibi Okaidja Ayibonte – 333
Ahmed Annan Tackie – 105

ASHANTI REGION
Suame
Kwadwo Boateng Genfi 89
John Darko 66
Richard Boadi Soadwa 54
Osei Kyei-Mensah-Bonsu 283

Nhyiaeso
Kennedy Kankam 247
Dr Richard Anane 110
Kwaku Appiah Menska 80
Stephen Amoah 164

Subin
Euguene Antwi – 266
Isaac Osei – 237
JB Danqauh – 104

Asawasi
Alidu Seidu – 457
Manaf Ibrahim – 249
Sulemana Mohammed – 7
Mustapha Abdul Hameed – 28

Kwabre East
Franciscan Oteng-Mensah- 321
Lawyer Osei-Poku- 202
Hon Kofi Frimpong- 187
K Adjei-Sefa- 33
Emmanuel Owusu- 13

Oforikrom
Elizabeth Agyemang – 237
Alexander Sam – 193
Dr Emmnauel Marfo – 356

Asokwa
Patricia Appiagyei – 326
Maxwell Kofi Jumah – 158

Effiduase/Asokore
Frank Boakye – 106
Dr Nana Yaw Afriyie – 293
Yaw Osei – 37
Charles Owusu Adjabeng – 12

Kwabre East
Franciscan Oteng-Mensah- 321
Lawyer Osei-Poku- 202
Kofi Frimpong- 187
K Adjei- Sefa- 33
Emmanuel Owusu- 13

Adansi Fomena
Andrews Asiamah Amoako – 125
Kingsley Attah Boafo: Incumbent – 66
Nana Abu Bonsra – 34
Desmond Afoakwa – 47

Kwadaso
Owusu Afriyie Akoto – 98
Dr. Samuel Kwadwo Nuamah – 191
Hilda Addo – 139
Kingsley Nyarko – 95
Charles Dwamena – 75
Vincent Frimpong Manu – 14

Mampong
Addai Nimo – 207
Kweku Ampratwum Sarpong – 232
Benjamin Arthur – 66
Peter Abum Sarkodie – 33

Bantama
Daniel Okyem Aboagye -288
Henry K. Kokofu – 256

Asante Akim Central
Kwame Ayimadu – 200
Robert Kwakye – 194
Akwasi Hamund – 11

Bekwai
Joe Osei Owusu – 559
Kofi Poku Adusei – 185
Rejected ballots – 3

UPPER WEST REGION
Sissala West
Patrick Adama – 235
George Hika Benson – 45
Alhassan Kanton – 56

Sissala East
Ridwan Abass – 232
Hamidu Chinnia – 191

Lawra
Anthony Karbo – 335
Joseph Beyiso – 63

Lambussie Karni
Bright Baligi – 234
Joseph Dele – 52
Baloro John Doh – 82

Wa East constituency
Godfred Bayon Tangu – 316
Yakubu Salifu- 164
Hudeen Ahamed Daud – 30

Wa Central
Issahaku Tahiru – 313
Osman Abdul-Hamid – 171
Jannat Biibii – 143
Hadi Bawa – 13
Mahama Issahak – 2

EASTERN REGION
Abetifi
Brian Acheampong – 445
Alberta Efua Akoto – 104
Nicholas Asiedu Nyarko – 52

Birim North
Esther Obeng Dapaah – 125
John Osei Frimpong – 230
Christine Antwi – 18

Akropong
Maame Dokua(Won) – 294
Mercy Bampoe – 152
William Ofori Boafo – 94
Serwaa Akoto – 18

Lower West Akyem
Gifty Klenam – 112
Ayia Kyei Baffour – 294
Kwadwo Odame Antwi – 15
Stephen Duah – 104

Abuakwa South
Samuel Atta Akyea – 332
Kwame Boateng – 76
Kingsley Agyemang – 48

Abuakwa North
J.B. Danquah – 235
Kay.J.F. Amoah Jnr – 117

Atiwa East
Abena Osei Asare – 189
Lawyer Nkansah – 73
Eric Agyarko Ofori – 48
Nana Addo Boakye – 13

Ofoase Ayirebi
Kojo Oppong Nkrumah – 219
John Obiri Yeboah – 145
Bright Asamoah Acquah – 54

 

UPPER EAST
Builsa North
Alonsi Thomas – 243
Listowel Awaambe – 155

Builsa South
Daniel Kojo Akaadobli – 81
Daniel Gariba – 219

Chiana-Paga
Alowe Leo Kabah – 154
Atinbire Solomon Abotiba – 130
Clement Dandori – 310

Navrongo
Alhaji Abdallah Achuliwor – 175
Joseph Kofi Adda – 351

Bolgatanga Central
Bawa Agana – 13
Joseph Amiyuure – 238
Rex Asanga – 320

Nabdam
Yen Sapak – 84
Adagbila Boniface Gambila – 147

Bawku Central
Gabaina Agbanwa – 302
Abubakar Jibreel Uztaarz -152
Alhassan Haruna -107

CENTRAL REGION
Denkyira
Ben Donkoh – 21
Lawrence Agyensiam – 123
Bright Wireko-Brobbey – 206

Assin Manso Akroso
Yaw Owusu Boateng – 80
George Kwame Aboagye – 314

Ajumako Enyan Essiam
John K. Amissah – 175
Afful Kofi Turkson – 213
Ransford Nyarko(Won) – 257

Cape Coast South
Michael Arthur Dadzie – 258
Alfred Thompson – 61
Perry Mensah – 140

Cape Coast North
Barbara Asher Ayisi (Won) – 139
Henrietta Abane – 130

Komenda-Edina-Eguafo-Abrem
Dr Ato Arthur – By acclamation

Assin North
Abena Mensah (Winner) – 285

Assin South
Nana Eyiah Quansah – 157

Twifo Hemang Lower Denkyira
Bright Wireko Brobbey (Winner) – 206

Upper Denkyira East
Nana Amoako (Winner) – 149 ***Beat 4 others

NORTHERN REGION (Winners)
Yapei/Kusawgu
Yakubu Zakariah

Damongo
Albert Kassim Diwura

Tolon
Wahab Suhuyini Wumbei-Incumbent

Nalerigu/Gambaga
Hajia Alima Mahama

Bole/Bamboi
Alele Veronica Ahening

Yunyoo
Liwaal Oscar

Zabzugu
Jabaah John Binnam

Daboya/Mankarigu
Tika Samuel Yeyu

Savelugu
Mohammed Abdul Samed Gunu

Wulensi
Thomas Donkor Ogajah

Damongo
Albert Kassim Diwura

Saboba
Charles Binipom Bintin

Kumbungu
Mutaru Iddrisu

Salaga North
Alhaji Alhassan Abila

Salaga South
Salifu Adam Braimah

Bimbila
Dominic Nitiwul – By acclamation

Yendi
Alhaji Mohammed Habib Tijani – By acclamation

Walewale
Dr. Saagre Bambangi – By acclamation

Bunkpurugu
Solomon Boa – By acclamation

Yagba/Kubori
Yussif Mustapha – By acclamation

Chereponi
Azumah Namoro Sanda – By acclamation

Kpandai
Likpalimor Kwadwo Tawiah – By acclamation
Mion
Mohammed Hashim Abdallah

Sagnarigu
Iddrisu Habib

Tamale North
Hajia Kulsumi Mohammed

Tamale Central
Ibrahim Anyass Imoro

Tamale South
Yakubu Yussif

Karaga
Basha Sharawi Yilfa

Gusheigu
Dr. Ziblim Iddi

Nanton
Alhaji Mohammed Hardi Tuferu

Tatale/Sanguli
Thomas Nbomba

WESTERN REGION
Tarkwa-Nsuaem
Gifty Eugenia Kusi – 312
Mireku Doughan – 453

Evalue – Gwira
Catherine Afeku – 351
Prof Sangari Lokko – 89

Shama
Ato Panford – 281
Lawyer Erickson Abakah – 194

Ahanta West
Kwesi Biney – 177
Kwesi Klutsey – 37
John Yankey – 128
Lawyer Kojo Kum – 324

Awutu Senya West
George Andah – 282
Moses Nkansah
Emmanuel Kobina Egyiri Esibu
Joseph Aidoo – 141
Patrick Kwabena Amoako – 5

Essikado
Joe Ghartey – By acclamation

Effia
Joseph Cudjoe – By acclamation

Amenfi East
Patrick Saime – 256
Michael Nketia -18
Stephen Baidoo – 26
Edmond Afful – 31
Amo-Acquah – 201
Richmond Yiadom – 171

Prestea Huni Valley
Babara Gyasi – 296
Samuel Blay – 24
Isaac Dasmani – 209
Felix Quainoo – 14
Lawrence Blay – 209

VOLTA REGION
Ketu South
Maxwel Lugudor – 347
Judith Ayivie – 234

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.